Preventivní přístup v psychiatrii a psychologii se pokouší o podporu duševního zdraví. Preventivní přístup je velice důležitý právě v oblasti suicidálního chování, kde psychologové a psychiatři mohou podchytit pacientovy presuicidální projevy a tím předejít sebevraždám.
Prevence se skládá ze tří úrovní – primární, sekundární, terciární
Primární prevence se orientuje na snížení výskytu poruchy v populaci, tím, že se zaměřuje na snížení rizikových faktorů, které způsobují vznik poruchy. Hlavní podmínkou primární prevence je podpora duševního zdraví.
Sekundární prevence již zachycuje a léčí klinické projevy. Patří sem krizová intervence u suicidálních projevů, zvláště u dětí. Řadíme sem deprese, ohrožující prostředí, závislost na návykových látkách.
Terciární prevence zmírňuje následky klinické poruchy a jejím hlavním úkolem je zabránit opakování této poruchy. Snahou je zvyšovat odolnost proti stresu a zátěžím, hledat smysl života, přeskládat hodnotovou orientaci pacienta. V této oblasti je důležitá pomoc psychologů, sociálních a poradenských institucí a dalších pomáhajících profesí.